ЛІТНЄ ОБРІЗУВАННЯ ДЕРЕВ

У сучасному садівництві все більшого значення набуває літнє обрізування.

Цим заходом можна, з одного боку, послабити ріст пагонів і стимулювати закладання генеративних бруньок, з іншого – поліпшити умови освітлення крони. Для кращого освітлення всередині крони скелетні гілки вкорочують на зовнішню гілку. Методи і строки обрізування зумовлюються силою росту і реакцією сорту.

При інтенсивному рості обрізування дерев проводять після цвітіння, а влітку видаляють сильні однорічні прирости. Літнім обрізуванням покращується доступ світла в середину крони, при цьому приріст пагонів зменшується на 20-30%. Форма крони – розріджено-ярусна. Вивчали способи обрізування: звичайна, що прийнята в господарстві (контроль); однорічних пагонів і пагонів з однорічним приростом на 1/3 їх довжини.

Обрізку необхідно виконувати у такі строки:

а) перед цвітінням;

б) після червневого осипання зав’язі;

в) кінець третьої декади липня початок серпня (в період заготівлі живців для проведення окулірування підщеп).

У першому досліді, де обрізку проводили до цвітіння, відмічено посилений ріст пагонів – на 27- 32% вищий порівняно з обрізуванням у кінці серпня (особливо посилений ріст відмічено на сортах Джонавелд, Флоріна, з підщепами (MM106).

При обрізуванні, а також вириванні гілок зразу після цвітіння, відмічено деяке загущення крони. При цьому довжина пагонів не перевищувала 70% від довжини пагонів з обрізуванням до цвітіння (контроль). Загущення жировими пагонами виявили на деревах, де гілки вирізали, а там, де були вирвані – такого явища не спостерігалось і рани до кінця вегетації повністю затягувались корою.

У варіантах, де обрізування і виривання гілок проводили в середині липня і серпня та в кінці серпня, відмічено розгалуження пагонів, що поліпшує формування дерев і сприяє меншому загущенню. Застосовані прийоми формування і обрізування дерев у молодому саду були спрямовані на гальмування інтенсивного росту. При проведенні обрізування в середині липня відмічено збільшення закладання плодових бруньок на 18 – 30%. Обрізування в кінці літа стимулювало утворення кільчаток, які на наступний рік закладали плодові бруньки і через рік плодоносили. Пізньолітнє обрізування поліпшувало освітленість крони, плоди мали гарний рум’янець і швидше дозрівали.

Висновок

Таким чином, на основі проведених спостережень доведено, що в інтенсивних садах на вегетативних підщепах М9 і MM106 при формуванні стрімкого веретена кращим строком для обрізування дерев є друга половина літа.

Найбільш продуктивними у звичайних садах на насіннєвих підщепах виявились дерева яблуні зі звичайним обрізуванням та обрізуванням пагонів на 1/3 їх довжини перед цвітінням і проведення звичайного обрізування та обрізування однорічних пагонів у кінці липня – на початку серпня (час проведення окулірування підщеп).