Окулірування

Окулірування – спосіб щеплення плодових і декоративних рослин одиночної ниркою (вічком), взятої від черешка культурного сорту. Окулірування найбільш простий спосіб щеплення по техніці виконання. Крім того, при окулірування відбувається більш міцне зрощення прищепи з підщепою і в 3-4 рази менше потрібно прищепного (живців) матеріалу.

1. Визначтеся, що збираєтеся прищеплювати

Заздалегідь визначтеся, що будете розмножувати. Це дуже важливо. Не думайте, що живці для окулірування можна брати з будь-якої рослини, що належить до цікавлячого вас сорту. Адже і в межах сорту або декоративної форми є значна диференціація. Серед них є врожайні і не дуже, сильно – і слаборостучі, є заражені хворобами та шкідниками, ослаблені або мають не характерний для даного виду габітус і т.д. Тому живці для розмноження беріть тільки з тих рослин, які за комплексом цікавих і корисних ознак вигідно відрізняються від всіх інших рослин цього ж сорту, форми або культиватора.

e32094cf9

 

 

 

 

 

Для цього добре б поспостерігати за матковими рослинами протягом декількох років і вибрати для заготівлі живців тільки ті, які відповідають вашим запитам.

23dcdcf7e

 

 

 

 

 

Якщо виникне необхідність взяти матеріал для розмноження з боку, звертайтеся тільки до авторитетних садівникам або в солідні організації.

2. Термін окулірування

Терміни окулірування визначаються по визріванню черешка, а відповідно і по повному розвиткові генеративних бруньок на ньому. Зрізають добре визріли пагони, з цілком сформованими бруньками.

96dbbd689

 

 

 

 

 

Дуже важливо щоб на підщепі при надрізі добре відставала кора. Для цього, якщо тривалий час не було дощу, за 7-10 днів перед окуліровкою підщепи слід поливати.

310bc48cc

 

 

 

 

 

Оптимальними термінами окулірування в більшості районів України і для більшості порід – з 20 липня до 15 – 20 серпня.

3. Місце окулірування

Місце щеплення в кожному випадку визначається окремо. Для троянди, наприклад, це коренева шийка, для плодових – 3-5 (8) см від кореневої шийки. Клонові підщепи прищеплюють на висоті 12-15 см.

1d839c288

 

 

 

 

 

При бажанні залишити в якості штамба стволик підщепи окулірування зробіть на відповідній висоті (для декоративних дерев це може бути 180-220 см). У цьому випадку вам доведеться уважно стежити, щоб нижче щеплення вчасно видаляти часто з’являються пагони материнської рослини.

 429a09d12

 

 

 

 

 

Очки на підщепах краще розміщувати з північного боку.

4. Час окулірування

Окуліровку краще проводити в ранкові та вечірні години з перервою вдень від 11 до 16 годин, або в похмуру погоду.

Не рекомендується проводити її в суху спекотну або дощову погоду.

5. Підготовка та проведення окулірування.

а) підготовка матеріалів для окулірування.

Наріжте по числу щеплень, з невеликим запасом, стрічки для обв’язування, щоб під час роботи не відволікатися на ті допоміжні роботи, які можна виконати заздалегідь.

 рпа

 

 

 

 

 

Перед початком роботи приготуйте лопаточку або дощечку для відгортання і вирівнювання грунту навколо підщеп; шматки тканини для протирання штамба підщепи і живців щепи від вологи; відро з невеликою кількістю води на дні, для тимчасового зберігання живців, етикетки на нитках або тонких дротиках.

 Безымянный 1

 

 

 

 

 

б) заготівля живців для зрізання вічок.

Живці краще зрізати в день окулірування. Рано вранці по ранковій прохолоді зріжте з маточних рослин стільки пагонів, скільки зможете використовувати в цей день. Доспілі однорічні пагони краще брати з бічних гілок у середній частині крони.

Безымянныймси

 

 

 

 

 

Продовження основних гілок і центрального провідника краще не чіпайте, адже так можна зіпсувати крону, а вона ще повинна буде вам довго служити. Не рекомендується брати вовчки.

 Безымянныйрарв

 

 

 

 

 

Ростуть вони сильно, а нирки не так добре розвинені, як треба б. Та й працювати з ними не дуже зручно.

 плолп

 

 

 

 

 

Відразу ж необхідно видалити листя і прилистки, залишаючи листові черешки довжиною близько 1 см.

литлбиб

 

 

 

 

 

Так зручніше буде працювати, а пізніше і приживлюваність контролювати. Щоб попередити плутанину в сортах, відразу ж прив’язуйте до черешкам етикетки. Підготовлені живці ставлять у відро з невеликою кількістю води і зверху накривають вологою мішковиною.

 ра

 

 

 

 

 

Якщо живці заготовили, а окулірування чомусь довелося відкласти, а також решту живці слід загорнути у вологу тканину і покласти в прохолодне місце (підвал, холодильник). Протягом декількох днів (бажано тримати не більше 5 днів) вони не втратять свої якості.

в) Способи і техніка окулірування.

У практиці частіше усього застосовують такі способи окулірування:

• Окулірування в Т-подібний розріз.

Цим способом окулірують підщепи, що знаходяться в стані інтенсивного росту, з тонкою корою, легко відокремлюється від деревини. Для роботи потрібен гострий окуліровочний ніж з кісточкою. Перед окуліровкою протирають штамб підщепи (при щепленні троянд розкривають шипшину і протирають кореневу шийку).

Окуліровку починають з освіти Т – образного розрізу кори на підщепі. Для цього необхідно стати над рослиною, нахилити його до себе і звичайним окуліровочним ножем зробити два надрізи до самої деревини: спочатку поперечний, а потім поздовжній. Поперечний розріз роблять трохи похило до осі підщепи розміром небагато більшим, ніж ширина вставляється щитка. Схильність поперечного розрізу полегшить вставку щитка. Поздовжній розріз роблять знизу вгору (до поперечному розрізу) довжиною близько 2.5-3 см. Коли лезо доходить до перетину поздовжнього розрізу з поперечним, ніж не виймають, а почерговими поворотами вправо і вліво піднімають обидва куточка кори і відокремлюють її від деревини.

Після підготовки підщепи приступають до зрізу щитка з черешка. Окуліровщик бере держак в ліву руку, верхівкою до себе. Вибирає потрібну нирку, узгоджуючи майбутню ширину щитка з товщиною окуліруюмої частини підщепи. На черешку у вершини майбутнього щитка (на 1-1.5 см від верхівки нирки) розрізають упоперек кору. Потім зручно розміщуючи держак на долоні, охоплюючи його всіма пальцями лівої руки, за винятком вказівного. Вказівний палець в цей час витягнуть і підпирає держак знизу під обраної ниркою, створюючи упор. Другий розріз кори на черешку роблять 1.5 см від основи нирки, для чого ніж підставою леза ставлять похило і впоперек черешка. Перерізають кору і невелику частину деревини. При зрізі стежать, щоб нирка була посередині щитка. Зрізаний щиток довжиною 2-3 см і шириною 0.4-0.7 см притримують на лезі великим пальцем правої руки. Потім його за черешок беруть лівою рукою і вставляють під кору. Вставляють під кору до тих пір, поки нирка не буде посередині поздовжнього розрізу. Можна вставляти щиток в Т – подібний розріз і прямо з леза ножа великим пальцем правої руки. Після того як вставлений щиток, пальцями обох рук кору підщепи притискають до щитка. Потім вставлений щиток обв’язують, щоб щільно стикалися прищеплений компоненти при зрощенні, а рани не підсихали і не забруднювалися. Обв’язку починають з нижнього кінця поздовжнього розрізу і закінчують вищі поперечного розрізу. Закріпивши короткий кінець стрічки, продовжують туго, без просвітів забинтовувати стовбур. Нирку і черешок листа залишають незакритим. Пізніше по черешку листка можна буде визначити приживання. Всі процеси окулірування (Т-подібний розріз, зріз щитка, обв’язка) слід виконувати швидко, чисто, якісно, ​​без затримки один за іншим. Адже чим менше висихають тканини щитка й підщепи, тим вище приживлюваність. Фахівці виконують всі ці операції за 10 -15 секунд. Любителям – садівникам слід яке-той час потренуватися на зрізаних пагонах, імітуючи весь процес окулірування.

Через 12-15 днів проводять перевірку приживлюваності. Для цього слід злегка торкнутися залишений шматочок черешка аркуша на щепленому щитку. Якщо він легко відпадає, щеплення прижилася. Якщо ні, зніміть обв’язку й огляньте щиток. Зморщився кора і підсохлу нирка вказують, що щеплення виявилася невдалою. Доведеться повторити її на новому, зручному місці цього ж підщепи. Не засмучуйтеся: так іноді буває.

(Див. наведену покрокову схему окулірування цим способом)

• Окулірування щитком в приклад.

Її застосовують в тих випадках, коли кора погано відстає від деревини – навесні до початку росту або влітку, коли через нестачу вологи в грунті передчасно припиняється активне зростання.

Окуліровку при цьому способі проводять наступним чином. На рівному міжвузля підщепи рухом леза ножа зверху вниз надрізають тонку пластинку кори довжиною 2,5 -3 см і шириною 0,4-0,7 см. Потім на підщепі відрізають верхні 2/3 надрізаної пластинки кори, злегка відхиляючи верхівку залишилася частини. Тримаючи держак щепленого сорту верхівкою до себе, зрізують, як і при попередньому способі, щиток кори з брунькою. Розмір його має бути такою ж, як на підщепі. Під залишився язичок кори внизу надрізу вставляють щиток із ниркою рухом “з ножа” і поєднують його з підщепою так, щоб камбіальні шари стикалися з усіх боків або, принаймні, на верхньому зрізі і на одній бічній стороні. Прикладений до підщепі щиток із ниркою відразу ж щільно обв’язують плівкою зверху вниз. Техніка обв’язки така ж, як і при окулірування в Т-подібний розріз, але тут нирку можете закривати обв’язувальним матеріалом. Якщо після ослаблення і зняття обв’язки виявиться, що пластина не прижилася, вона просто відвалиться.

Обв’язку знімають після зрощення – через 2-3 тижні.

врро

 

 

 

 

 

 

Техніка виконання, окулірування щитком в приклад:

а, б, в – у підщепи на рівному міжвузля зрізують щиток кори; г – на черешку видаляють прилистки і листя, залишаючи листової держак завдовжки 5 мм; д – зрізають щиток з черешка, тримаючи його верхівкою до себе; е – на підщепі під язичок внизу зрізу вставляють щиток із ниркою рухом “з ножа”; е, з – прикладений до підщепі щиток із ниркою наглухо обв’язують плівкою зверху вниз (при осінньому зняття обв’язки).

• Окулірування платівкою кори. Цей метод частіше застосовують для порід з товстою корою, наприклад волоського горіха та ін, у яких Т-подібна окулірування дає погані результати через погане поєднання тканин навколо нирки. При цьому способі необхідно, щоб у прищепи та підщепи кора легко відставала від деревини. Цей період на Україні буває з третьої декади червня до середини липня. Для черешків використовують однорічні пагони довжиною 40-60 мм, товщиною 1,2-1,5 см з міжвузлями не менше 4-5 см. Пагони повинні бути рівними, округлими, з гладкою корою і добре розвиненими вегетативними бруньками в пазухах листків. Для окулірування краще користуватися спеціальним ножем з двома паралельними лезами. Якщо такого ножа немає, можна користуватися звичайним окуліровочним ножем. На черешку роблять два суворо паралельних надрізу до деревини на відстані 2,8 -3,0 см, таким чином, щоб нирка була посередині щитка. На протилежній до нирці стороні роблять один поздовжній розріз від верхнього поперечного розрізу до нижнього. Потім кору у поздовжньому розрізі злегка відокремлюють від деревини лезом ножа. Після цього щиток на черешку підготовлений для знімання. На підщепі, на висоте7-15 см від поверхні грунту, також роблять два поперечних розрізу на відстані трохи більше (на 0,5-1,0 мм) ніж на черешку. При цьому на підщепі не роблять кругового розрізу кори, а розрізають лише на ширину щитка кори з брунькою, залишаючи сполучну смужку не менше? частини його окружності. Коли смужка кори на підщепі знята, відокремлюють від черешка обрізаний з усіх боків щиток із ниркою, беруть за черешок і переносять на підщепу так, щоб він приставав до деревини. Прикладений до підщепі щиток без зволікання обв’язують знизу вгору підготовленої заздалегідь стрічкою.

Цей спосіб найбільш складний, що вимагає певних навичок і, в основному, застосовується для вирощування сортів горіха волоського.

Який би спосіб щеплення ви не вибрали, намагайтеся вчасно і акуратно виконувати всі операції, ігнорування бодай однієї складової технології призводить до негативних результатів, а відповідно до втрати часу і матеріалів.