СІЧЕНЬ

• Основна турбота садівника – захист рослин від пошкодження морозами і мишами. При загрози наступу сильних морозів – Працюйте пристовбурні кола, стовбури і підстави гілок юних дерев снігом. Під час відлиг вчасно струшуйте вологий сніг з гілок. Для утруднення проникнення мишей до штамба допоможе оттаптіваніе снігу навколо дерев.

• Зимуючі гнізда бояришніци і златогузки необхідно зняти з дерев і спалити, якщо це не було виготовлено восени. Муміфіковані плоди теж краще не залишати на деревах.

• Зовсім не буде зайвим подбати про птахів і покришити їм чогось їстівного, особливо при сильних снігопадах. Дрібні синички – найкращі захисники від численних шкідників.

• Якщо з осені заготовили і зберігайте в підвалі (погребі) сіянці або вегетативно розмножуються підщеп плодових і живці бажаних порід, то зможете зайнятися зимової щепленням.

ЛЮТИЙ

• Продовжуйте роботи, розпочаті у січні.

• В кінці місяця в деньки відлиг побілити або відновіть побілку стовбурів і підстави гілок юних дерев або притените стовбури, щоб оберегти їх від сонячних опіків.

• Початок стратифікації насіння для посіву в квітні (терміни стратифікації розрізняються залежно від культури). Насінням зазвичай розмножують ремонтантну суницю, підщепи яблуні, груші, сливи, вишні.

БЕРЕЗЕНЬ

• Потрібно перевірити, як перезимували ягідні і плодові рослини. Для цього зріжте однорічні та дворічні гілочки і поставте у воду. Чим сильніше побуріння тканин, тим більше ушкоджень морозами. Якщо між корою і деревиною проглядається чорна смуга, рослина так дуже постраждало, що може загинути.

• Якщо садовий ділянка має сильний ухил, зробіть снігові вали поперек схилу для затримання талих вод та запобігання розмиву землі.

• Живці для щеплення зрізають з маткових дерев і загортають у мох і плівковий мішечок, зберігають у снігу або прохолодному підвалі до початку щеплення.

• У третій декаді (якщо температура повітря не нижче -4 … -5 ° С і немає загрози повернення морозів до -10 ° С) можна приступати до формування крони у юних яблунь і груш, обрізку дорослих дерев. При обрізанні прибирають сухі, надломленнніе і нездорові гілки. Рани неодмінно замазують. Обрізка сприяє кращому формуванню кінцевих нирок, як слід, найкращому цвітінню. При обрізанні враховують наступне правило: плодоносні нирки прокидаються раніше листових. Тому плодові дерева доцільно обрізати на 10-15 днів раніше юних.

• На чагарникових ягідниках можна почати нарізку старих, хворих, поламаних і загущающих гілок, якщо це не було виготовлено восени.

· На дорослих деревах закладають дупла битою цеглою і закривають цементом. Тканини, уражені чорним раком, зчищають гострим садовим ножем до здорової деревини і обробляють розчином мідного купоросу (300 г на 10 л води). Після такої обробки пошкодження замазують садовим варом. Штамби і скелетні гілки очищають від відмерлої кори для ураження перезимували шкідників.

• поправляти зійшла зі снігом восени побілку.

КВІТЕНЬ

• Проведіть вешний огляд рослин. Як грунт відтане і буде насичена вологою, закінчите на час ходити по саду. У міру підсихання верхнього шару землі прорихлити його граблями. Дуже ущільнену, також не перекопать з осені грунт слід перекопайть. Перед перекопування по проекції крони, краще в кільцеві канавки або ямки, занесіть органічні, фосфорні та калійні добрива (якщо восени їх не вносили). Занесіть поверхнево азотні добрива.

• Для боротьби із заморозками заздалегідь приготуйте димові купи: покладіть на землю 2 кола навхрест, між ними поставте 3-й. На їх щільно укладіть горючий матеріал (траву, хмиз, дрова), потім сирої горючий матеріал (стружку, тирсу, бадилля, листя, гній, хвою), а зверху маленький шар землі. Перед запалюванням приберіть вертикальний кіл, через отвір в купу буде надходити повітря. Купи розташовані не ближче 2 м від дерева. Димлення починайте при зниженні температури повітря до 2 ° С і закінчуйте через 2 години після сходу сонця. Більш прохолодний час припадає на досвітні години. Одну димову купу влаштовують на 1 – 2 дерева.

• Проведіть ранньовесняний вологозарядковий полив саду, якщо припас води в грунті недостатній.

• Продовжуйте обрізку і формування яблуні, груші, приступайте до обрізку вишні, сливи. Всі роботи з обрізки необхідно закінчити до того, як нирки рушать в зростання. Малоцінні сорти перепрівіть більш цінними. Якщо у плодових дерев кора навколо штамба пошкоджена мишами, потрібне щеплення містком під час теплого сокоруху.

• Очистіть штамби дерев від відмерлої кори і помийте їх і скелетні гілки 3%-м розчином мідного купоросу, накладіть ловчі пояси.

• В кінці місяця (до розпускання бруньок) висадіть саджанці плодових дерев, ягідних чагарників, розсаду суниці. Для найкращої приживлюваності розсади після посадки полийте її речовиною Корневин або гетероауксину, також окропити Епін (каталізатор росту рослин, збільшує їх стійкість до несприятливих факторів).

• Навесні зимові щеплення висаджують у грунт строго вертикально, по іншому виросли однолітки будуть викривленими. Відразу дивляться за тим, щоб місце з’єднання підщепи з прищепою не виявилося на поверхні землі, над землею після посадки знаходиться тільки одне міжвузля прищепи, середня нирка держака при всьому цьому розміщується на рівні землі.

• пригнути на зиму пагони малини розв’яжіть і подрежьте їх до першої неподмерзшей (відмінно розвиненою) нирки. Зламані, з ознаками ураження захворюваннями, слаборозвинені і зайві пагони видаліть. Залишені пагони (10-15 на 1 м ряду) подвяжіте до дроту (або кілків), поки не прокинулися нирки.

• Не забувайте про профілактичні заходи боротьби з шкідниками; вірусними, бактеріальними та грибковими хворобами рослин. Рекомендується обробка саду 1%-ним розчином мідного або 2%-ним розчином залізного купоросу, ще до розпускання бруньок. Кандидатурою хім засобів боротьби з шкідниками є класичні (народні) рецепти. Так для боротьби з попелиць яка проявляє себе при розпусканні листя на плодових деревах використовують пасту тютюну 400 г на 10 л. води. Вживають, також, луску часнику та цибулі – 200 г з додаванням 40гр. господарського мила на 10 л. води. Настої витримують протягом доби.

• Суницю після чищення від пошкоджених листя обприскують 2%-ним нітрофеном і карбофосом – 30 г (у консистенції) на 10 л води. Тим же складом обробіть вишню, сливу, агрус. Обприскувати яблуні та груші нітрофеном слід тільки по «зеленому конусу». Друге обприскування проводите у фазу висування бутонів – хлорокис міді з карбофосом. Третє – після цвітіння. Четверте – через 15-20 днів після цвітіння.

ТРАВЕНЬ

• У цей час імовірні пізні весняні заморозки. Потрібно дивитися за температурою і слухати прогнози, щоб заздалегідь знати небезпека їх настання. За спостереженнями фенології, якщо випливе на поверхню води в ставку лист водяної лілії, білосніжною річковий латаття, – це вірна прикмета, що нічних заморозків більше не буде.

• Час заносити добрива. Нормально закладення добрив в борозни глибиною 10-15 см під ягідні культури і 15-20 для плодових. Приблизно доза добрив повинна бути наступною: Звичайні мінеральні добрива

Сечовина (Карбамід), (NH2) 2CO Суперфосфат, Ca (H2PO4) 2 Калій сірчанокислий K2SO4

Доза внесення – г/м2 15-20 40-50 15-25

• Органічні добрива рекомендується заносити 1 раз 2-3 роки з розрахунку 8-10 кг/м2

Юний сад

• Спочатку місяці закінчите посадку плодових дерев. Зазвичай деревця висаджують у перший тиждень після початку польових робіт. Саджанці яблуні, висаджені восени, огляньте, а зайве заглибити обережно підніміть. Грунт навколо посаджених восени або навесні дерев замульчуйте, за раніше прорихлити.

• На бідних грунтах юні дерева яблуні, груші, сливи, вишні підгодуйте азотом. Якщо восени не занесли фосфорні та калійні добрива, непозднее це зробити в першій декаді травня. Дерева, у яких кора на стовбурі пошкоджена мишами, морозобоін або вражена раком, прищепити містком. У юних дерев рани діаметром до 10 см відмінно заростають після закладення країв, обмазки варом і обв’язки (темної поліетиленовою плівкою, мішковиною та ін.)

• Якщо потрібно, у дерев плодових культур можна починати борознування – суцільний надріз нижній частині сучків і стовбура. Рани продезинфікуєте 2-3%-ним розчином мідного купоросу.

Плодоносний сад

• У першій половині травня закінчуйте перещеплення яблунь малоцінних видів живцями найкращих. Перещеплення кісточкових слід закінчити до розпускання бруньок.

• Перед цвітінням полийте сад з розрахунку 1,5-2 відра води на кожен рік життя дерева. Після першої весняної обробки відразу замульчуйте грунт пристовбурних кіл (шаром 8-10 см). Наприкінці травня проведена друга підживлення азотом, якщо листя зелене.

• Поки не з’явилися бутони, саме час обробити дерева зерняткових порід 1%-ною бордоською рідиною, суспензією колоїдної сірки (100 г сірки на 10 л води). Проти яблучного пильщика і вишневого довгоносика – речовиною карбофоса. Якщо шкідників мало, то краще використовувати біо препарати, наприклад, фітоверм.

• При наступі заморозка починайте димлення або зрошення саду.

• Кореневу і штамбові поросль виріжте на кільце.

• Дерева по бутонам і після цвітіння окропити консистенцією мікроелементів. Для найкращого оплодотвренія рослин рекомендується встановлювати в саду вулика з бджолами.

Суниця

• Перевірте приживлюваність рослин осінньої посадки і через 10-12 днів після весняній. Рослини, посаджені високо або глибоко, потрібно поправити. На місце загиблих посадіть нові. В кінці місяця просапайте осінні посадки від бур’янів і прорихлити грунт (в ряду на глибину 3-4 см).

• Перед розпушуванням землі заносять сечовину (250-300 г на 10 м2) або аміачну селітру (300-400 г на м2).

• Щоб уберегти квіточки від пошкодження пізніми весняними заморозками, укрийте суницю солом’яними матами, рогожею, газетної стрічкою з 3-4 шарів, поліетиленовою плівкою. Утеплює матеріал слід класти на каркаси з дроту або дерев’яних рейок. Відмінні результати дає полив розквітаючій суниці дощуванням.

• Під час цвітіння проведено третій розпушування землі, після цього грунт замульчуйте (травою, плівкою, мохом, сухим листям). При відповідних погодних умовах цвітіння завершується в третій декаді травня. У цей час нормально провести підживлення: Звичайні мінеральні добрива

Сечовина  (Карбамід); (NH2) 2CO Суперфосфат; Ca (H2PO4) 2 Калій сірчанокислий K2SO4

Доза внесення- г/м2 10-15 20-30 15-20

Смородина, агрус

• відгрібаючи грунт від саджанців осінньої посадки, якщо ви підсапували їх на зиму. Грунт навколо кущів тримаєте в рихлому, вологому і чистому від бур’янів стані, навіщо спушує її НЕ рідше 1 разу на 2-3 тижні на глибину до 5-8 см біля кущів і до 10-12 см між рядами. Якщо після розпушування ви замульчуйте грунт торфом, перегноєм, гноєм, обробляти її доведеться значно рідше.

• У першу декаду травня висаджують живці темною і червоної смородини, обліпихи, у разі розмноження ягідних чагарників горизонтальними відводками – відгинають і пришпилюють однорічні пагони до грунту.

• розквітають рослини від пошкодження пізніми весняними заморозками можна захистити, як і плодові дерева, або укривши їх поліетиленовою плівкою.

• При виявленні борошнистої роси кущики агрусу окропити одним із сумішей: 50 г кальцинованої соди і 2 ст. ложки прального порошку («Лотос») на 10 л води або аміачної селітри (50 г на 10 л), настоєм коров’яку (1 частина перепрілого гною і 3 частини води). Після 3-х денний витримки розбавляють 3 частинами води, фільтрують і обприскують. Не можна обробляти агрус продуктами сірки. Проти борошнистої роси на смородині та інших культурах також вживають настій часнику (4 великих головки загальною вагою 150-200 г на відро води), малиновий розчин марганцівки, суспензію колоїдної сірки (1%).

• Кущики чорної смородини до і після цвітіння обробіть проти кліща колоїдної сіруватою (50-100 г на 10 л води). Знищіть кущики нездорові махровістю.

Малина

• Видаліть частину юних пагонів, якщо вони надзвичайно загущающие кущик. Прополкою і мотиженіе знищуйте бур’яни на ранніх стадіях розвитку.

ЧЕРВЕНЬ

• Основна турбота – цілком забезпечити завищену потреба плодових дерев і ягідних чагарників у поживних речовинах і волозі, захистити від шкідників, захворювань і бур’янів.

Юний сад

• прорихлити грунт садової мотикою, ручним культиватором (типу трезубкі) на глибину 8-12 см при необхідності (після дощів, поливу, внесення добрив, перед мульчированием).

• Не забувайте, що юні деревця потрібно поливати 4-5 разів за сезон. Поливати краще рідше, але рясніше, щоб зволожити грунт на глибину розміщення активних коренів.

• Некоректно зростаючі пагони пріщіпніте для ослаблення їх зростання. Поросль виріжте на кільце.

Плодоносний сад

• У роки з найвищим урожаєм яблуню і грушу після червневого осипання зав’язі неодмінно підгодуйте азотом і полийте, щоб забезпечити непоганий ріст пагонів і плодів. На піщаних і торф’яних грунтах в підгодівлі укупі з азотом занесіть калій. Дози добрив для підживлення 3-4 г азоту (9-12 г аміачної селітри, 15-20 г сульфату амонію) і 4 г калію (8 г хлористого калію) на 1 м2 пристовбурного кола, 3-4 г фосфору (8-10 г подвійного суперфосфату). В одній сірникової коробки (20 см3) міститься: аміачної селітри – 17 г, сульфату амонію – 17 г, хлористого калію – 18 г, суперфосфату гранульованого – 22 м. Можна використовувати всеохоплюючі добрива: нітрофоску, аммофоскі, Кеміра. Облагороджують фізичні характеристики землі і напихають харчуванням рослини органічні добрива – настій гною (1:10), пташиний послід (1:20) (15-18 відер на 10-річне дерево). Органічні і мінеральні добрива краще чергувати, але можна використовувати і разом, вносячи належні поправки в кількість.

• Часом знищуйте бур’яни і розпушують грунт після дощів і поливів.

Суниця

• Під час дозрівання ягід, щоб не пошкоджувати квітконоси і не забруднювати ягоди, рихлити грунт не рекомендується. У кінці цвітіння або перед дозріванням ягід проведіть полив. Щоб вони були чистими і менше уражуються сіруватою гнилизною, доцільно під квітконоси підстелити солом’яну різання.

• За 3-4 тижні починайте пікіровку розеток із зачатками коренів для літньої посадки. Інші вуса видаляються, при цьому в сухі роки вуса знищуються 3-4 рази протягом літа.

• У посушливу погоду грядки рекомендується поливати по борознах або за допомогою дощувальних установок. При кожному поливі на 1 сотку потрібно 3 кубометра води.

Смородина, агрус.

• У першій декаді, коли йде активне зростання, по зеленуватою зав’язі полийте смородину і агрус по борознах або в канавки навколо кущів. Через 2-3 дні після поливу прорихлити грунт навколо кущів. Особливо вимоглива до вологи темна смородина.

• Під кущики ягідних культур занесіть по 1 відру пташиного посліду (1:20) або розчину мінеральних добрив (1 ст. Ложка аміачної селітри і суперфосфату і? Ст. Ложки сірчанокислого калію на 10 л води)

Малина

• На початку червня проведена 1-ша нормировку порослі, в кущику залиште до 10-12 найкращих юних пагонів, інші видаліть.

· Підгодуйте настоєм гною або мінеральними добривами (1 ст. Ложка селітри, 2 – суперфосфату і 1 – сірчанокислого калію на 10 л води).

ЛИПЕНЬ

Юний сад

• У першій половині місяця пріщіпніте зайві сильні пагони для перетворення на майбутньому в напівскелетні і обростають гілки.

• В кінці липня у юних дерев починайте прищіпку тих пагонів, в яких потрібно прискорити закінчення росту і визрівання деревної породи. Якщо пагони закінчили зростання, можна починати відгинання і підв’язку зайвих сильних однорічних гілок для ослаблення їх зростання і прискорення плодоношення. Забирають дзиги.

• Якщо літо посушливе сад полийте. Число і терміни поливів залежать від випадання опадів, землі, її вологості. При виникненні бур’янів, також після дощів і поливів грунт прорихлити.

Плодоносний сад

• По іншим плодам після опадання зав’язей обусловьте очікуваний збір яблук, груш, також потреба в інвентарі для знімання і тарі для зберігання і переробки. Приступайте до підстановці підпір під рясно плодоносять яблуні (коли плоди досягнуть величини волоського горішка).

• Протягом місяця дозрівають плоди вишні ранніх і середніх видів.

• У першій половині липня в міжряддях (якщо вони вільні) можна висіяти сидерати (гірчиця, фацелія, горох, вика) на зелене добриво. Краще це робити після непоганого дощу або зайняв треба з’єднувати з поливом. Восени скосите сидерати, і зелену масу закладіть в грунт, перекопавши її.

• Через 15-30 після першої проведено другий позакореневе підживлення фосфором і калієм з додаванням мікроелементів.

• Полив слід проводити щодо подальшого правилом: зрідка, але рясно. Справа в тому, що при частих і маленьких поливах на грунті з’являється кірка, як слід, посилюється повітряний режим. Ще одним наслідком буде погано розвинена коренева система, в порівнянні з першим методом поливу. Часті і рясні поливи призводять до перезволоження землі, через що відмирають кореневі волоски, таким макаром погіршуючи режим водозабезпеченості рослин.

Суниця

• Після збирання врожаю попередньої культури підготуйте грунт для серпневої – вересневої посадки суниці (занесіть органічні і мінеральні, не рахуючи азотних, добрива), перекопайте її. Друга половина місяця – найкращий термін посадки суниці.

• На плодоносної суниці вчасно проводите збір ягід. Відразу після закінчення збору врожаю, якщо земля суха, рослини полийте (25-30 л. На 1м2), просапайте, проведіть підгодівлю і прорихлити грунт. Ефект поливу після збору ягід виражається у збільшенні загального врожаю до 30%.

• До 15 липня необхідно заготовити вуса для нових посадок і ремонту. Нова ділянка суниці закладають у ранні терміни з 25 липня по 10 серпня, якщо рясні червневі опади стимулювали передчасне відростання вусів. При виконанні робіт в позначені терміни дає можливість отримання врожаю з суниці вже в майбутньому році.

• Вуса в міжряддях видаліть (у рядах можна кинути). Якщо вуса залишають на «раззавод», то їх пікірують за схемою 5 на 10 см., притеняют. У міру відростання розсади полив зменшують. Через 2-3 тижні, коли розсада підросте, її висаджують на постійне місце.

• Якщо рослини дуже заражені полуничним кліщем, листя рекомендується скосити (відразу після збору ягід) і спалити, а ряди обробити емульсією кельтана або карбофосу. Рослини, уражені нематодою потрібно викопати і також спалити. Скошування листя суниці начебто увійшло в моду, і багато хто займається цим до кінця серпня, анітрохи не переймаючись наступних підгодівлі, боротьби з шкідниками та без урахування особливості того або іншого сорту (кращий період з 6 по 15 липня). Підтверджено, що запізнення із скошування листя видів з раннім терміном дозрівання принесе більше шкоди, ніж користі: у їх ще затримується початок закладки квітконосів, що веде до зниження врожаю. Обрізку листя найкраще починати з 2-3 роки плодоношення.

• Після трьох-чотирьох (максимум до п’яти) років плодоношення всі кущики прибирають, грунт перекопують і протягом 1-2 років іпользуются під овочеві культури або газон. За більш юними рослинами потрібно непоганий догляд (полив, внесення добрив, розпушування землі).

Смородина, агрус

• У другій-третій декаді липня приступайте до збору ягід ранніх і середніх видів темної, білосніжною і червоної смородини, також агрусу.

• Грунт при необхідності розпушують і прополюють, поливають з розрахунку 3-4 відра на 1 м2.

• У 1-ий рік після посадки рослини зі зеленим листям підгодуйте спочатку місяця водянистими азотними добривами (можна використовувати такі всеохоплюючі добрива, як «Ідеал»).

Малина

• У період наливу і дозрівання ягід полийте рослини. Дозріли ягоди збирають не рідше ніж через два дні.

СЕРПЕНЬ

• Рослини саду вирішують на даний момент два завдання: підгодовують плоди і ягоди і закладають генеративні бруньки для врожаю майбутнього року. Тому й клопотати про дерева та чагарники слід вдвічі більше. Потрібно часто знищувати бур’яни і розпушувати грунт. Якщо стоїть гаряча і суха погода – полити рослини так, щоб був зволожений весь шар землі, в якому розташована їхня коренева система. Після кожного поливу потрібно прорихлити землю. Чи не зайвим буде знову підживити власних вихованців. Дерева, особливо з величезним урожаєм підгодуйте речовиною коров’яку (1 відро коров’яку на 7-8 відер води) або пташиного посліду (1:15 або навіть 1:20). Якщо цих добрив немає, то мінеральними (фосфорно-калійними).

Юний сад

• Продовжуйте відгинання, підв’язку, скручування зайвих сильних однорічних пагонів і гілок.

Плодоносний сад

• У першій декаді місяця приберіть плоди вишні пізніх видів, протягом місяця дозрівають плоди яблуні літніх видів, груші, ірги, плоди ранніх і середніх видів сливи.

• Перед зняттям плодів зберіть з землі опале яблука (в окрему тару). Зніміть плоди з нижніх гілок, починаючи з периферії, потім – із середнім і верхньої частин крони.

Суниця

• 1-а половина місяця – кращий термін посадки розсади, вкоріненою під плівкою. Часом видаляйте вуса між рядами або зрушуйте і направляйте їх у ряди.

• Спочатку місяці підрізають отплодоносівшіе суницю. При скошуванні пеньки залишають менше 2 см.

• У другій половині серпня проводять посадку суниці. Звичайне розміщення кущів на грядці: в ряду через 30 см., між рядами – 60-70см. Економічний спосіб: 1 стрічка = 2 рядах, посадженим в шаховому порядку через 30 см., відстань між рядами 30 см; відстань між стрічками 60-70см. При посадці рекомендується внести перегній, чайну ложку суперфосфату і жменю золи в одну лунку.

Смородина, агрус

• У першій декаді приберіть ягоди пізніх видів чорної смородини. У третій декаді після збору врожаю полийте кущики смородини та агрусу. Після поливу, коли грунт підсохне, проведіть розпушування.

Малина

• Після збору ягід виріжте отплодоносівшіе пагони біля самої основи, не залишаючи пеньків, також слабенькі, покоробленние юні пагони. На зимівлю залишають 15-20 пагонів на 1 пог.м. В кінці місяця для прискорення визрівання тканин пріщіпніте точки зростання на юних пагонах.

ВЕРЕСЕНЬ

• У юних і плодоносних садах, на ягідниках в кінці місяця занесіть органічні і мінеральні добрива, перекопайте грунт. Найкращий термін виконання цієї роботи – початок пожовтіння листя, іншими словами до початку активного росту коренів восени. У яблуні та груші глибина перекопування 10-20 см (до рівня залягання поглинаючих коренів, визначається контрольної розкопкою по проекції крони), у вишень і слив – до 10 см. Якщо грунт пересохла, краще перекопати її через кілька днів після поливу або випадання опадів . Якщо все таки грунт необхідно перекопати, грудки потрібно відмінно розбити, а поверхня вирівняти і прорихлити граблями.

Юний сад

• Якщо намічається осіння посадка, зробіть розбивку ділянки. Викопайте і заправте добривами ями за 2-3 тижні до посадки. Однвременно подбайте про воду для поливу, мульчі, івентаре, кілках.

Плодоносний сад

• У садах, де грунт утримується під задернения або є сорти, дуже уражені паршею, дерева після знімання плодів, але до листопада не забудьте окропити 4%-ним розчином сечовини.

• Дозрівають плоди осінніх і зимових видів яблуні, також груші та сливи.

Суниця

• Посадку суниці в центральних областях Нечорноземної зони слід закінчити до 5-10 вересня. У міру виникнення бур’янів видаляйте їх в міжряддях розпушуванням землі ротаційним культиватором, в ряду – прополкою. Продовжуємо видаляти виникають вуса.

Смородина, агрус

• У другій-третій декадах зріжте з високоврожайних і чистосортного кущів пагони на живці (з двох-чотирирічних гілок) і не пізніше початку жовтня висадіть в відмінно приготовлену грунт (грядку). Приготовані восени живці можна посадити рано навесні (у бруд). Зиму їх слід зберігати в підвалі у вологому піску або в снігу.

• У всіх видів смородини, айви, агрусу, жимолості вирізують нездорові, засохлі, старі, загущающие і нульові (що ростуть із землі) пагони.

• Кущики на зиму слід пов’язати шпагатом або дротом.

• У першій половині місяця зберіть плоди чорноплідної горобини.

Малина

• Для омолодження кущів видаліть 5-6-річні кореневища.

ЖОВТЕНЬ

• Сад пожовтів і втрачає листя. Місяць посадочних робіт і підготовки саду до зими. Тому у садівника в жовтні багато клопоту.

• Перед масовим листопадом проведіть осінній вологозарядковий полив плодових і ягідних культур за прийнятими в даній місцевості нормам. Особливо корисний такий полив в суху осінь і після великих врожаїв. Грунт краще зволожити на глибину 70-80 см. Корінці плодових дерев зберігають ростовую активність посеред жовтня і навіть пізніше. При всьому цьому вони можуть не встигнути загартуватися і придбати вищу зимостійкість, але і тут допоможе вологозарядковий полив. Волога грунт повільніше промерзає, і дерева краще переносять суворі зими.

• Після перших морозів (8-10 ° С) заготовте живці плодових культур для зимової та весняної щеплення і зберігайте їх до весни у вологому піску в підвалах, льохах або траншеях.

Юний сад

• Грунт навколо плодових дерев перекопайте садовими вилами або лопатою, якщо цю роботу не провели у вересні, не рахуючи обліпихи.

• Викопайте і заправте їх добривами для посадки саджанців навесні. Саджанці яблуні висадіть в першій декаді (після опадання листя) на постійне місце. У середній смузі восени рекомендується саджати тільки яблуню на сильнорослі підщепі. Проти мишоподібних мишей розкладіть отруєні приманки.

• Всі посадки кінчають в першій декаді жовтня – за три тижні до вимерзання верхнього шару землі. Дерева посаджені восени в 1-ий рік рекомендується підгортати на висоту 30-40 см. землею або торфом. Білять штамби для захисту дерев від шкідників і весняних сонячних опіків.

• Рослини, створені для весняній посадки, прикопайте на окремій ділянці в канави глибиною 60 см і шириною 50 см. Рослини повинні бути звернені в південну сторону. Потім саджанці полийте і присипте грунтом на 20-25 см вище кореневої шийки. Для захисту від мишей по колу вбийте кілочки і прив’яжіть до них стрічку з руберойду шириною 20-35 см, нижню її частину утопите в землі.

Плодоносний сад

• В кінці вересня – першій декаді жовтня зніміть плоди зимових видів яблуні і закладіть їх на зберігання.